Většina našich dětí bývá pro požadavky první třídy dostatečně vyspělá. Existují však děti, které ani po dovršení šestého roku života nedosahují školní zralosti. Mnohým obtížím je možno včas předejít. Je v kompetenci ředitele školy odložit v odůvodněných případech školní docházku o jeden rok, a to zejména tehdy, jestliže se vývoj dítěte z nejrůznějších příčin zpomalil a hrozí selhání v první třídě. Příští roku už totiž může dítě prospívat zcela normálně. Upozorní-li Vás na takovou okolnost např. učitelka MŠ nebo učitelka u zápisu do 1. třídy, či máte sami pocit, že Vaše dítě se v některých činnostech dosud nevyrovná svým vrstevníkům, obraťte se s důvěrou na pracovníky Pedagogicko-psychologické poradny v Plzni popř. ve Stříbře (dále jen PPP). Kvalifikovaní dětští psychologové Vaše dítě odborně vyšetří, nejde o žádnou „přijímací zkoušku do školy“, jak se někdy rodiče mylně domnívají. Cílem vyšetření je poznat důležité zvláštnosti každého dítěte a zajistit mu co nejsnadnější vstup do školy.
§ 37 Odklad povinné školní docházky
(1)Není-li dítě po dovršení šestého roku věku tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte do 31. května kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.
Podle výše uvedeného rozhoduje o odkladu povinné školní docházky ředitelka školy. K jejímu rozhodnutí je třeba předložit:
1. Písemnou žádost rodičů o odklad povinné školní docházky do 31. 5. 2016
2. Doporučení školského poradenského zařízení (PPP)
3. Doporučení odborného lékaře (pediatr, psychiatr, ortoped, oční, …) nebo klinického psychologa